16 Mart 2012 Cuma

İstanbul’un Uslanmaz İlçesi Bağcılar

Bunları biliyor muydunuz köşemde size İstanbul’un güzide ilçesi Bağcılar’dan bahsedeceğim. Bağcılar İstanbul’un merkezinde bulunan kozmopolit ve elit kesimin yaşadığı ve sosyetenin sıkça uğradığı bir yer. İhtişamlı Osmanlı mimarisiyle modern mimarinin buluştuğu, zengin botanik bahçeleri ve küçük butik otelleriyle son zamanda dikkatleri üzerine çeken bu şirin yer, dünyaca ünlü bir sürü gazete ve dergide de adından sıkça söz ettirmektedir.

Peki, nasıl oluştu bu Bağcılar ve günümüzde nasıl hala popülaritesini devam ettirmekte?

1453 yılında, İstanbul’un fethinden sonra,  zamanın padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından ‘burası çok farklı, buraya gelen bir daha gelir’ sözüyle Osmanlı’nın en uğrak mekanı olmuştur. Küslerin barıştığı, kısır kadınların dördüz beşiz doğurduğu, dilsizlerin adeta bülbül gibi şakımasından dolayı bu güzide ilçeye Bağcılar adı verilmiştir. Evet, adıyla işlevi arasında hiçbir alaka yok ama olsun atalarımızı sorgulamak saygısızlık olur.

Bu önemli özelliklerinden ve eşsiz ikliminden ötürü yıllarca bir sürü imparatorluğun kalbide Bağcılar’da atmaktaydı.

Peki Bağcılar Neden Popüler?

Bağcılar zamanında bir sürü tarihi olaya şahitlik yapmış bir ilçedir. Titanik’in bağcılardan kalktığını, Eiffel kulesinin aslında Bağcılar için tasarlandığını, Kaşıkçı elmasının Bağcılar’da bulunduğunu, Marilyn Monroe’nin ‘ölürsem beni Bağcılar’a gömün‘ dediğini, Kırmızı Başlıklı Kız hikâyesindeki ormanın Bağcılarda bulunduğunu, Sex and The City dizisindeki oyuncularında rollerini iyi yapmak için Bağcılar şehir kadını görüntüsünü Manhattan’a taşıdığını, ilk Burbery mağazasının Bağcılar’da açıldığını, Lady Gaga’nın etten elbisesini Bağcılar’da ki bir kasapta hazırlattığını hatta ve hatta Spartacüs dizisindeki oyuncuların Bağcılar’da ki bir kast ajansından seçildiğini ben ve sadece çok çok profesör birkaç tarihçi bilir. Bu tür özellikleri bulunmasından ötürü İstanbul’un diğer ilçeleri nin şımarık çocuğu olarak görülen Bağcılar havasını civasını bunlardan almıştır.


Bağcılar’da Gelişmeler!!

Sayın Başbakanımız güzide insan, saygıdeğer kişilik Recep Tayip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi, çılgın projede pilot ilçe Bağcılar seçilmiştir. Çılgın projeye göre Bağcılar kökünden sökülüp, Marmara denizinde bir ada haline gelecek. Sadece seçilmiş insanların ve önemli devlet büyüklerinin uğrayabileceği bir ilçe haline gelecektir, bu çılgın projeye karşı halk son derece tepkili. Recep Tayip Erdoğan’ın üç çocuk yapın emrinden asla şaşmayan Bağcılar Halkı ‘üçün beşin bizde lafı olmaz’ diyerek sekiz kişilik koloniler halinde yaşarken, Başbakanın bu kazığını asla unutmayacakları dünya basınında genişçe yer kaplamaktadır.


Peki, Neden Bağcılar?

Bağcılar halkının ulaşımla, alt yapıyla ilgili herhangi bir sorunu yok. Bu halkın toplumdan sıyrılmasına, burjuvazi bir hayat yaşamasına da en büyük sebep. Metroların bomboş geçtiği, hiçbir otobüs seferinin kullanılmamasın da en büyük sebebi, tıpkı Manhattan sosyetesi gibi özel jetlere olan ilgilerinden kaynaklanmaktadır. Her evin damına bir jet ya da helikopter pisti kuran halk, hava trafiğinden şikâyetçi.

Bağcılar’da Ne Yapmalı?

Sadece çok ünlü restoranlara ve gece kulüplerine ev sahipliği yapan bu güzide ilçe, Kırıntı, Midpoint, Lulu’s, Lucca, ve Reina gibi popüler mekanlara sahiptir. Akşam komşularla mutlaka Lucca’da kahve içen halk, enerjilerini dışarı savurmak ve felekten bir gece çalmak için Reina’dan çıkmamaktadır. Genelde sergiledikleri apaçi dansının toplumda yaygınlaşmasından son derece rahatsız olan halk ‘biz hep böyle eğlendik, özentileri sevmeyiz!’ diyerek fakir ve ezilen halkı ne kadar küçümsediklerini de bir kere daha ortaya koymuştur.Bilinmeyen Gerçekler;

Obama’nın İstanbul’a ayak bastığı anda şöförüne ‘beni Bağcılar’a götür, hemen gitmek istiyorum’ dediğini,

50 cent’in Candy Shop şarkısında bağcılardan ilham aldığını,

Gülse Birsel’in Nişantaşı ve Cihangir’den sonra Bağcılar’da bir dizi hazırlığında olduğunu fakat bölge halkının anlamsız tepkisinden korktuğunu,

Bağcılar’da özel bir üniversite kurulacağını ve bu üniversitenin Harward ve Yale’i sollayabilecek bir kapasitede olduğunu,

Dünyanın en büyük alışveriş merkezinin Bağcılar’da olduğunu,

Bilmiyorduk maalesef.

Bu yazı derin araştırmalar ve yerinde gözlemler sonucunda oluşmuştur.

NOT: Bu yazının gerçek kişi ve kurumlarla hiçbir alakası yoktur. Bir ütopyada yaratılmıştır.

Deniz ACISU


8 yorum:

irituruncubalik dedi ki...

bağcıları da bilmesek :)

Deniz Acısu dedi ki...

:D

Bolat dedi ki...

Way way wayyyy, Deniz acayip kıskandım bu post için. Teşekkürler :)))

Deniz Acısu dedi ki...

Asıl ben Teşekkür Ederim:D

Saadet dedi ki...

recep ivedik de bağcılar doğumludur unutmadannn: )

Deniz Acısu dedi ki...

Bilmez miyim:D

Aslı dedi ki...

Bağcılar? :) hemen oraya taşınmalı :)

Tabiat ve Sağlık dedi ki...

Merhabalar,
Bloğunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim.
Sizi izlemeye aldım, bana da beklerim http://tabiatvesaglik.blogspot.com/
Güzel paylaşımlarda görüşmek dileği ile,
İzmir'den sevgiler...